5 účinných přírodních repelentů, které naleznete také v zahradě

moucha

Léto je pro mnohé oblíbeným ročním obdobím. Nabízí nám příjemné počasí a taky mnohem víc času, který můžeme trávit na zahradě. Pobyt na zahradě nám právě během léta mnohdy znepříjemňují komáry či jiný hmyz. Jak se před ním ochránit?

Zahrada poskytuje ideální prostředí nejen pro pěstování, ale také příjemný odpočinek a posezení s rodinou či přáteli. Nic však nedokáže znepříjemnit zahradní posezení či grilování víc, než nepříjemné štípance od komárů. Kromě toho, při pobytu v přírodě (zahradu nevyjímaje) bychom se také měli chránit i před klíšťaty. Nepříjemné a v některých případech i nebezpečné (například v případě alergií) jsou i štípance od včel či vos. V tomto článku naleznete tipy na různé rostliny a bylinky, které svou vůní či vlastnostmi přirozeně odpuzují hmyz, ale také praktické tipy a návody na to, jak si vyrobit vlastní domácí repelenty.

Rostliny a bylinky, které odpuzují hmyz

Abyste byli na zahradě chráněni před nepříjemným hmyzem, můžete si do ní posadit a zakomponovat různé rostliny, které přirozeně odpuzují hmyz. Nejideálnější je umístit je v blízkosti míst, na kterých se v zahradě zdržujete nejčastěji. Může to být v blízkosti zahradního altánu, terasy či zahradního posezení.

Nejúčinnější rostliny a bylinky, které odpuzují komáry a hmyz:

 • citrónová tráva,
 • levandule,
 • rozmarýn,
 • máta (všechny druhy),
 • bazalka,
 • aksamitník,
 • muškáty,
 • kočičí tráva,
 • tymián,
 • meduňka,
 • měsíček lékařský,
 • česnek.

Účinnou rostlinou při odpuzování hmyzu je citrónová tráva. Určitě jste už vyzkoušeli svíčky proti komárům s citrónovou vůní. Jedná se právě o silice z této rostliny, které se vyznačují touto charakteristickou vůní. Takové citronelové svíčky však mnohdy obsahují i další jiné chemické látky. Ideální a zcela přírodní volbou je pěstovat citronelu, ať už v květináči nebo volně v zahradě. Dobře se jí daří na slunném místě.

citrónová tráva

Vůně květů levandule má nejen uklidňující účinky, ale působí i při odpuzování hymzu. Levanduli můžete pěstovat v květináči či volně v zahradě. Kromě svých praktických benefitů také velmi pěkně kvete a je skvělou ozdobou do prostředí zahrady, altánu či terasy. Můžete ji posadit také jako lem kolem chodníku v zahradě. Chcete-li aby vám levandule bohatě kvetla, posaďte ji na místo s dostatkem slunce.

levandule

Rozmarýn je bylinka, kterou kromě přípravy chutných jídel můžete využít i jako přírodní repelent. Můžete jej využít například iu grilování – a to nejen k ochucení jídla, ale několik větviček rozmarýnu můžete hodit i do ohně, které uvolní vůni a spolu s kouřem odpudí dotěrný hmyz.

rozmarýn

Do jídel a nápojů během léta můžeme používat i mátu či bazalku. Obě tyto bylinky však mají také schopnost odpuzovat hmyz. Mátu můžete pěstovat v květináčích či volně v zahradě. Bazalka je jednoletá bylinka a hodí se k pěstování v květináčích. Nejenže odpuzuje hymz, ale je také dobrým pomocníkem při štípnutí komárem. Stačí rozdrobit několik lístků bazalky, čímž se uvolní přírodní olej a natřít jím štípanec. Bazalka štípnuté místo na kůži uklidní, zmírní svědění a také otok.

máta
bazalka

Vhodnou rostlinou při odpuzování hmyzu v zahradě je i aksamitník (nazývaný také afrikán), který obsahuje látku pyretrin. Ta funguje jako účinný přírodní repelent. Říká se, že aksamitník by neměl chybět v žádné zahradě. Kromě komárů a hmyzu totiž dokáže odpuzovat i půdní škůdce. Je vhodný k pěstování kolem záhonů. Zároveň je tato květina vhodná i k pěstování v květináčích na balkonech a okenicích, čímž se zabrání hmyzu i v interiéru.

aksamitník

Na balkonech a okenicích (nejen domu, ale i terasy či zahradního altánu) můžete k odpuzení hmyzu pěstovat i muškáty. Pro ochranu před hmyzem jsou ideální takové, které mají citrónovou vůni. Muškáty vyžadují střídání slunce a stínu a dostatek vláhy.

muškáty

Kočičí tráva, jak už napovídá i samotný název, je oblíbenou rostlinou koček. Avšak komáři a hmyz ji nesnášejí. Je nenáročnou a rychle rostoucí rostlinou, která je vhodná do zahrady, chcete-li se zbavit nepříjemného hmyzu.

kočíčí tráva

Tipy na domácí přírodní repelenty

Užíváte si příjemný letní večer na terase či v altánku v zahradě a najednou vás nepříjemně štípne komár pokožka vás pak svědí zda je podrážděná. To je zkušenost, kterou jsme zažili určitě všichni. Abyste si vychutnali posezení na zahradě bez otravného hmyzu, můžete si pomoci i těmito přírodními repelenty. Jejich výroba vám nezabere moc času a většina ingrediencí lze najít doma či v zahradě.

Podívejme se společně na to, jak si vyrobit domácí přírodní repelenty, které vás ochrání před komáry či klíšťaty.

Repelent z hřebíčku

hřebíčky

Na tento repelent budete potřebovat 100 ml klasické Alpy, do které přidáte 15 až 20 hřebíčku. Ke hřebíčkům můžete přidat i nakrájenou citrónovou kůru z 1/4 citronu. Tuto směs nechte louhovat minimálně 48 hodin. Potom tekutinu přelijte do lahvičky s rozprašovačem. Repelent aplikujte na pokožku a dejte si pozor, aby se nedostal do očí.

Rozmarýnový repelent

rozmarýn

Na tento domácí repelent budete potřebovat několik větviček rozmarýnu (přibližně 10 gramů), půl litru destilované vody a jednu lžíci vinného octa. Destilovanou vodu přiveďte k varu a vhoďte do ní rozmarýn. Nechte louhovat, dokud voda nevychladne. Následně ji přeceďte přes sítko, přidejte lžíci octa a nalijte do lahvičky s rozprašovačem.

Citronově levandulový repelent

levandulový extrakt

Tento repelent je účinný na ochranu proti klíšťatům. Postačí vám k tomu klasický olej jako základ (například olivový olej), esenciální levandulový a citrónový olej. Smíchejte tři lžíce klasického oleje, 5 kapek levandulového a 5 kapek citrónového oleje a pořádně rozmíchejte.

Repelent z esenciálních olejů

repelent z esenciálních olejů

K výrobě domácích repelentů můžete využít i další jiné esenciální oleje. Kromě zmiňovaného levandulového či citrónového má skvělé repelentní účinky také eukalyptový, tymiánový, mátový, bazalkový či majoránový olej.

Tip: Olejové domácí repelenty nanášejte na zápěstí, předloktí, pod kolena, na kotníky a za uši. Tak budete mít zaručenou ochranu celého těla před nepříjemnými komáry a klíšťaty Repelenty z esenciálních olejů můžete využít i tak, že je nakapete na kapesník či obvaz, které si pak přivážete ke kotníku.

Citrusový repelent

esenciální olej

Proti komárům a klíšťatům můžete bojovat také s využitím citrusů. Zvolte si libovolné citrusové plody nebo jejich kombinace, ať už jsou to citróny, limetky, pomeranče, mandarinky nebo grapefruity. Nakrájejte plody na kostičky a vložte do vody. Vařte asi hodinu na mírném ohni. Po vychladnutí sceďte pomocí sítka a nalijte roztok do lahvičky se sprejem. Aplikujte před pobytem v přírodě či zahradě.

Bylinkový sáček

čajové sáčky

Účinným odpuzovačem klíšťat může být i bylinkový sáček. Využít můžete sušenou mátu, meduňku, bazalku a fenykl. Bylinky najemno podrvte, smíchejte a nasypte do menšího plátěného sáčku, který můžete vložit mezi tkaničky či pod jazyk na botách nebo do ponožek. Klíšťata vůně bylinek odradí a tak budete chráněni.

Tip: Účinek repelentů může časem vyprchat. Proto pokud plánujete dlouhý pobyt v zahradě, ujistěte se, že repelent nanášíte pravidelně. Také nanášejte vždy jen jeden druh repelentu proti komárům a jeden druh proti klíšťatům.

Pokud jste si po pobytu v zahradě našli klíštěte, ideální je jej ihned vybrat. Vyhněte se však nanášení olejů, krémů či jiných roztoků na klíštěte. Přisátého klíštěte byste také neměli vybírat točivým způsobem. Ideální je použít pinzetu k vybírání klíšťat. Po vyjmutí klíštěte se pokožku dezinfikujte. Postižené místo kontrolujte delší dobu po vyjmutí (i měsíc a více) a sledujte, zda se neobjevilo zarudnutí nebo otok. Pokud byste měli jakékoli pochybnosti, nebo byste se chtěli ujistit, zda je vše v pořádku, určitě kontaktuje svého všeobecného lékaře. Klíšťata totiž dokáží způsobit onemocnění, jako je lymská borelióza či klíšťová encefalitida, a tak je mimořádně důležité chránit se. Před odchodem do přírody či zahrady využijte přírodních repelentů a po návratu domů se rozhodně nezapomeňte důkladně prohlédnout.

Užijte si léto v zahradě naplno a bez otráveného hmyzu! Vyzkoušejte některé z těchto typů na přírodní odpuzovače komárů či repelenty proti komárům a klíšťatům a chraňte se při pobytu v zahradě.

doprava zdarma

zdarma pro vybrané produkty

doprava zdarma

3 roční záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma