Celoroční zahradní domek nebo chatka k trvalému bydlení. Jak na to?

dřevěná chata

Zahradní stavby jsou nejen oživením zahrady a estetickým doplňkem prostředí, ale plní mnoho praktických funkcí. Usnadňují práce na zahradě a nabízejí místo k odpočinku a rekreaci či společné chvíle s blízkými. Dokonce mohou být i místem, na kterém se dá bez problémů bydlet. Využití zahradních chat a domků nemusí být limitováno ročním obdobím. Zahradní stavby se dají využívat celoročně. Jak si zajistit celoroční bydlení v zahradním domku či chatce?

Zahradní stavby už dávno nejsou jen obyčejnými dřevěnými „budkami“. Dnešní nabídka zahradních dřevěných domků či chatek je opravdu široká a vybírat si můžete z různých provedení, velikostí a tvarů. Zahradní chatky a domky mohou být dnes moderním a designovým kouskem, který se stane středem vaší zahrady. Ať už preferujete moderní minimalismus, nebo se vám více zamlouvá klasický styl, v každém z případů při výběru zahradní chatky nebudete mít problém.

Dnešní zahradní chaty a domky dokáží plnit řadu funkcí. I díky tomu jsou v poslední době mimořádně oblíbené. Mimo klasických funkcí, jakými je uskladňování zahradního nářadí či poskytnutí místa k rekreaci, zahradní stavby mohou sloužit i na celoroční bydlení. Možná se vám tato idea na první pohled zdá nereálná, opak je však pravdou. Dřevěné stavby se stále častěji využívají za účelem bydlení. Jsou praktickou, finančně a časově nenáročnou a ekologickou volbou, která dokáže poskytnout plnohodnotné bydlení během celého roku. Co by měla zahradní chatka či domek splňovat, aby se dala využívat na celoroční bydlení?

Co umožňuje celoroční bydlení v chatě či domku?

Prvním požadavkem na celoroční bydlení je možnost zateplení dřevěné chatky či domku. Dnes již většina zahradních staveb disponuje možností dodatečného zateplení, výjimkou nejsou ani zahradní chatky a domky z naší nabídky.

Čtěte dál a dozvíte se, které chaty a domky z naší nabídky můžete využívat na celoroční bydlení.

Nejčastějším způsobem zateplení zahradních dřevěných staveb je dvouvrstvá izolace. Tento způsob izolace spočívá ve dvou krocích. Při prvním kroku se využívá skleněná vata, která se umísťuje přímo na dřevěnou podlahu, stěny a strop. Co se týče tloušťky vrstvy sklené vaty, ta záleží na tloušťce stěn a střechy zahradní chaty či domku. Obecně by měla být vrstva pod střechou hrubší. Druhým krokem je vytvoření vzduchové mezery s využitím reflexní fólie. Tímto způsobem se docílí vytvoření bariéry, která bude zpomalovat teplo, aby neunikalo ven. V některých případech se k těmto dvěma vrstvám přidává i vnitřní dřevěný obklad, čímž se vytvoří další izolační vrstva. Na zateplení zahradních dřevěných staveb se mohou využívat i desky z polyuretanové pěny, která se vyznačuje nejvyšším tepelným odporem z běžně využívaných termoizolačních materiálů.

Dalším krokem je zajištění zdroje tepla. Pokud má být zahradní dřevěná chata či domek využíván celoročně, je potřebný funkční způsob vytápění a temperování. Častým způsobem topení v souvislosti s chatami a zahradními domky jsou konvektory. S jejich využitím si dokážete nastavit teplotu, jaká vám v dané chvíli vyhovuje. Moderní konvektory mají také funkci, která automaticky zapne topení, když teplota klesne pod určitou hodnotu a zároveň automaticky vypne, když je chata či domek dostatečně vytopena. Další možností může být i teplovzdušný nebo akumulační krb. Řešením v případě otázky vytápění dřevěné chaty či domku může být i elektrický krb nebo biokrb. Jde o způsob ekologického vytápění, při kterém se vyhnete jakémukoliv kouře v chatce či domku. Zároveň jde o ekologické řešení vytápění.

Dalším požadavkem na celoroční bydlení v dřevěné chatce či domku je připojení stavby na inženýrské sítě. Zásobování vodou, elektřinou, případně plynem a odvádění odpadních vod je další záležitost, na kterou byste při realizaci celoročního bydlení v chatě či dřevěném domku měli myslet. Tento krok předpokládá komplexní řešení a podstatnou úlohou je zajistit nepřetržité zásobování během celého roku. Realizace elektrické, vodovodní i kanalizační přípojky je důležitým krokem, pokud si chcete zajistit komfort jako při bydlení v klasickém domě či bytě.

K pohodlnému celoročnímu bydlení v zahradní dřevěné chatě či domku přispívá i samotná poloha stavby. Při výběru místa, na které byste si chtěli chatu či domek umístit, myslete dopředu na to, aby se stavba nacházela na dostupném místě. Vezměte v úvahu příjezdovou cestu, blízkost napojení na inženýrské sítě ale i celkovou dispozici pozemku vzhledem na vaše požadavky. Vyberte si ideální místo, na kterém se během dne střídá slunce a stín, abyste měli domek či chatku dostatečně prosvětlenou, ale aby vám do ní příliš nesvítilo slunce, zejména během letních dnů. Přizpůsobte výběr místa vašim potřebám ale i dispozičním podmínkám pozemku.

Tip: Při výběru místa pro vaši zahradní stavbu, ať už je to dřevěná chatka nebo domek, byste měli mít na zřeteli i požadavky a povinnosti vyplývající ze zákona. Karavan nebo domek nelze postavit kdekoliv. Co říká stavební zákon, přesněji paragraf 79? Přečtěte si v našem článku.

Zahradní chaty a domky vhodné pro celoroční bydlení

Už víte, na co všechno je třeba myslet při zabezpečení celoročního bydlení v zahradní chatce či domku. Nyní si můžete udělat představu, jak takové celoroční bydlení v chatě vlastně vypadá. Které zahradní dřevěné stavby z naší nabídky lze využívat na celoroční bydlení? Inspirujte se následujícím výběrem dřevěných chat a domků a pokud jste měli dosud pochybnosti, přesvědčte se, že i dřevěná stavba může být plnohodnotným místem na bydlení. Všechny následující stavby se dají zateplit a vybavit zdrojem tepla, a tak je možné využívat bez problémů během celého roku.

Chata Atlanta

dřevěná chata Atlanta

Chata Atlanta je dvoupatrová dřevěná chata, která ideálně poslouží nejen na celoroční bydlení, ale i jako menší penzion či chata k pronájmu. Je vyrobena z kvalitního sibiřského modřínu. Stěny, podlaha a střecha jsou vyrobeny z masivních modřínových kulatin. Obytná plocha chaty je 55 m². Chata Atlanta disponuje plně krytou terasou o rozloze 10 m². V interiéru chaty se nachází 6 pokojů, z čehož 3 na přízemí a 3 v podkroví.

Více o chatě Atlanta.

Chata Boston

CZ Boston

Dřevěná chata Boston je rovněž skvělou volbou při celoročním bydlení, dá se však využít i jako letní sídlo či chata k pronájmu. Rozloha chaty Boston je necelých 58 m². Přízemí chaty se skládá ze dvou pokojů a schodiště. Větší pokoj má rozlohu 26 m² a může sloužit jako obývací pokoj s předsíní a kuchyní. Menší místnost o rozloze 4,41 m² se dá využít jako koupelna a WC. Na patře se nacházejí dva pokoje o rozloze 14,4 m² a 9,19 m² a chodba o rozloze 3,75 m².

Více o chatě Boston.

Domek Stantiago IV

CZ Santiago IV

Tento zahradní domek je prvním domkem s obytným podkrovím z řady Santiago. Poskytuje až 6 míst na spaní a díky možnosti zateplení nabízí místo na celoroční bydlení. Je to útulný domek s užitnou plochou 25 m² v přízemí a 12,1 m² v podkroví. Uvnitř se nacházejí tři pokoje a obytné podkroví. Největší místnost má rozlohu 14,9 m² a může sloužit jako obývací pokoj s kuchyní, střední pokoj o rozloze 5,3 m² jako ložnice a nejmenší pokoj s rozlohou 3,4 m² jako koupelna. Domek Santiago je vyroben ze sibiřského smrku.

Více o domku Santiago IV.

Chata Denver

CZ Denver

Tato dřevěná chata s podkrovím disponuje 7 pokoji a dvěma terasami. Chata je vyrobena z pevného sibiřského smrku, který spolu s tloušťkou stěn zaručuje dokonale stabilní konstrukci. Přízemí chaty tvoří 3 pokoje, a to obývací místnost s kuchyňským koutem o rozloze 17,35 m², ložnice o rozloze 6,17 m² a koupelna o rozloze 4,06 m². V podkroví se nacházejí tři ložnice (13,32 m², 5,56 m² a 4,35 m²), toaleta s rozlohou 1,43 m² a předsíň s rozlohou 5,17 m².

Více o chatě Denver. 

Domek Cairo

CZ Cairo

Domek Cairo je velkou dřevěnou chatou s obdélníkovým půdorysem a terasou ve tvaru písmene L. Nabízí tři pokoje a mezipatro, což poskytuje možnost jakéhokoliv uspořádání. Největší z pokojů se obvykle využívá jako obývací pokoj s kuchyní, jedna z menších místností jako koupelna a druhá menší místnost a mezipatro jako ložnice. Užitná plocha obytné části je 46 m² a terasa má plochu 22 m². Tento domek je sice rozlohově menší, ale poskytne útulné bydlení. Domek Cairo je vyroben z materiálů ze severských smrků a digitální zpracování dřevěných prvků zaručuje domku přesnost a kvalitu.

Vícec o domku Cairo.

Chata Dallas

CZ Dallas

Chata Dallas je dřevěná chata s podkrovím, která disponuje deseti místnostmi. Nacházejí se v ní čtyři ložnice, dvě koupelny, šatna a obývací pokoj s kuchyňským koutem. Chata je vyrobena z vysoce-trvalých sibiřských dřevin, které výborně odolávají i náročným povětrnostním podmínkám. Celá konstrukce chaty Dallas je pevná a stabilní a poskytuje velmi dobrou schopnost modifikovat. Celková rozloha chaty je 80,5 m², z čehož přízemí bez terasy je 35 m² a podkroví 26,4 m². Plocha terasy na přízemí je 12 m² a balkonu 6 m².

Vícec o chatě Dallas.

Chata Madison s terasou

CZ Madison s terasou

Chata Madison disponuje pěti pokoji a skvěle se hodí nejen k rekreaci ale i na celoroční využití. Zastavěná plocha chaty je 99 m² a tak poskytuje dostatek prostoru na plnohodnotné bydlení. Uprostřed interiéru se nachází ústřední místnost o rozloze 6,1 m² z níž se následně dostanete do ostatních místností. Na levé straně se nacházejí dvě ložnice, každá o rozloze 10,8 m². Vpředu se nachází místnost o rozloze 4,5 m² a po pravé straně se nachází největší místnost o rozloze 21,5 m². Chata Madison s terasou je vyrobena ze čtyřstranně opracované kulatiny severského smrku.

Více o chatě Madison s terasou.

Domek Panorama

CZ Panorama

Tento jednopatrový dřevěný domek s terasou, velkými francouzskými okny a prosklenými dveřmi je ideální jako prostor k rekreaci, práci ale i minimalistické bydlení. Vnitřní dispozice je rozdělena na tři části. Domek má rozlohu 43 m² a je vyroben ze sibiřského smrku.

Více o domku Panorama.

Bydlení v zahradní chatě či domku a stavební povolení

Zahradní stavby, jakými jsou zahradní chatky, domky ale i altány se obvykle zvyknou označovat jako drobné stavby. Nicméně je třeba brát v úvahu, že za drobné stavby podle stavebního zákona považují stavby, které plní doplňkovou funkci k hlavní stavbě a nepřesahují zastavěnou plochu 25 m². Vzhledem k stavebnímu zákonu, stavební povolení není potřeba v případě, že jde o drobnou stavbu, tedy stavbu nepřesahující rozlohu 25 m². Proto při realizaci zahradní chaty či domku na bydlení je klíčovým údajem rozloha stavby. Při drobných stavbách do 25 m² je podle stavebního zákona dostačující ohlášení drobné stavby příslušném stavebnímu úřadu obce, ve které zastavěném území plánujete drobnou stavbu postavit. Pokud jde o stavbu s větší rozlohou, v tomto případě je nutné požádat o stavební povolení.

Tip: Otázkám stavebního povolení, drobných staveb a legislativy se pravidelně věnujeme i v našem magazínu. V souvislosti s výstavbou zahradní chaty či domku by vás mohly zajímat i následující články: Chata bez stavebního povolení nebo Co lze postavit na nestavebním pozemku?

Zařiďte si svou dřevěnou chatku či domek

Pro vytvoření si opravdového pocitu domova častokrát přispívá i to, jak si své bydlení zařídíte. Existuje mnoho způsobů a stylů, jakými se dají dřevěné stavby povznést. Jediné, co potřebujete, je popřemýšlet na chvíli nad tím, jaký styl se vám líbí, jaké barvy a materiály preferujete a následně si vybrat styl vhodný pro vás. Zkuste se zamyslet nad tím, co ve vás vyvolává příjemné pocity, jak na vás jednotlivé barvy ovlivňují, jaké materiály jsou vám příjemné na dotek. Následně bude výběr nábytku, doplňků a dekorací mnohem jednodušší.

Výběr interiérového stylu vám může celý proces zařizování bydlení usnadnit. Může být pro vás jakýmsi návodem či usměrněním. Existuje množství stylů, výběr toho správného záleží na vašem vkusu. Nejčastěji se však pro dřevěné stavby využívá skandinávský, rustikální, minimalistický či hygge styl. Výjimkou však není ani provensálsku styl či japonský styl.

Tip: Chtěli byste vědět více o zařizování zahradních staveb a jednotlivých stylech? Přečtěte si velké shrnutí stylů a způsobů zařizování dřevěných staveb.

Zahradní chatka a domeček jsou stále častějšími způsoby, jak si zajistit celoroční bydlení. Nabízejí plnohodnotné, spolehlivé a pohodlné místo, na kterém si můžete vytvořit váš domov. Díky široké nabídce zahradních dřevěných staveb si bez problémů budete umět vybrat tu vhodnou pro vás. Po zateplení a zabezpečení všech parametrů, které jsme v článku zmínili, vám chatka či domek poskytnou ekologické, moderní, úsporné a pohodlné bydlení, které vydrží dlouhodobě. Dřevo je spolehlivý materiál a při správné péči o něj si budete moci váš dřevěný domov užívat i po dobu několika desítek let.

doprava zdarma

zdarma pro vybrané produkty

doprava zdarma

3 roční záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma