Jak zařídit malou chatu?

rustikální kuchyň na chatě

Chatka je pro mnohé ideálním místem k relaxaci. Ať už si chcete odpočinout po dobře vykonané práci v zahradě, po náročném dni v práci nebo jen tak dobít baterky, chatka vám poskytne ideální prostor. Máte doma chatku i vy a přemýšlíte, jak si ji zařídit tak, abyste si vytvořili ideální prostředí s harmonickou atmosférou? Pak je tento článek jako stvořený pro vás!

Nezdá se vám, že v poslední době všechno běží nějak rychleji než obvykle? A to i přes současnou situaci? Ani se nenadějeme a o chvíli už bude po zimě a jaře nás bude vítat spolu se svými teplými a slunečnými dny. Zároveň budeme mít více příležitostí a času na to, abychom ho trávili venku v přírodě či na zahradě. Čas strávený venku vám dokáže zpříjemnit i chatka, kterou můžete využívat k odpočinku, víkendový pobyt či výlet v přírodě nebo dokonce i dovolenou. K tomu, abyste jsi odpočinek vychutnali naplno, vám zajisté pomůže právě prostředí a atmosféra, kterou kolem sebe máte. Vytvořte si i vy na chatě ideální atmosféru pro odpočinek a relax či společné chvíle s blízkými. Přinášíme vám několik tipů, nápadů či stylů, které při zařizování chatky můžete využít. Zároveň se v článku dozvíte, jaké typy chat známe, jak si vybrat ten správný nábytek do chaty ale i to, jak zajistit dlouhou trvanlivost vaší chaty, aby vám mohla spolehlivě sloužit po dlouhou dobu.

V článku se dočtete::

  • Jaké typy chat známe?
  • Jaký styl si vybrat do zahradní chaty?
  • Nábytek do chaty

Jaké typy chát známe?

dřevěná chata v lese

Chaty jsou oblíbenými a jedny z nejvíce dotazovaných vnějšími stavbami. Přinášejí s sebou mnohostranné využití a množství praktických benefitů. Využívají je nejen zahrádkáři, ale i všichni milovníci odpočinku, volných chvil v prostředí přírody či sportovní nadšenci. Chatu můžete mít doma na zahradě, na pozemku v lese, horách, u jezera či v rekreační nebo zahrádkářské oblasti. Jaké typy chat známe? Podívejte se na to spolu s námi.

Typologii chat lze rozdělovat na základě několika faktorů, jakými jsou například velikost chaty, materiál ale i účel chaty.

Velikost chaty

Rozeberme si nejprve první kategorii – velikost chaty. Malé chaty se většinou využívají v zahrádkách, ale výjimkou není ani jejich využití jako víkendové chaty či chaty na výlety v přírodě. Malá chata je zpravidla vnější stavbou, která nepřesahuje rozlohu 25 m². Nejčastěji ji můžete vidět jako součást zahrady a slouží nejen na pomoc při zahradničení, ale i jako místo na odpočinek a relax, setkání s blízkými, na letní grilování či oslavy. Malá chata je šikovným pomocníkem a doplňkem do každého prostředí. Na její realizaci zpravidla nepotřebujete ani stavební povolení, ak nepřesahuje zastavěnou plochu 25 m². Jediné, co je třeba udělat, je ohlásit realizaci stavby stavebnímu úřadu obce, do které katastrálního území patří pozemek, na kterém chatu budete stavět.

Větší chaty se zvyknou využívat právě pro rekreační účely mimo zahrad, dovolenkové či víkendové sídlo, ale mohou se dokonce využívat i na celoroční bydlení. Na větší chaty už stavební povolení budete potřebovat.

Více informací o stavebních povoleních a jiných omezeních či povinnostech týkajících se realizace staveb, mezi nimi i venkovních staveb, jakými jsou i chaty, naleznete i v tomhle článku – legislativní omezení při stavbě malých staveb.

Materiál chaty

Co se týče materiálů chaty, nejčastěji natrefíte na dřevěné či zděné chaty, výjimkou nejsou ani srubové chaty či chaty z osb desek. Velké oblibě se v poslední době těší právě dřevěné chaty. Jsou nejčastější verzí z ostatních a nejčastěji se využívají jako malé chaty. Dřevo skvěle zapadá do přírodního prostředí a tak dodává chatě tu pravou atmosféru. Při dřevěné chatě je však třeba nezapomenout na to, že vyžaduje pravidelnou péči. Dřevo totiž může snadněji podlehnout povětrnostním vlivům, jako je déšť, sníh a z toho vyplývající vlhkost, ale také sluneční záření a napadnout ho mohou škůdci, jakými jsou plísně, houby či dřevokazný hmyz. Jak pečovat o dřevo chatky tak, abyste jí zaručili co nejvyšší odolnost a tím i trvanlivost, se dočtete na konci tohoto článku.

Účel chaty

Co se týče účelu, ten úzce souvisí s velikostí chaty. Menší chaty se využívají právě jako součásti zahrad, mnohdy slouží i k skladování zahradního nářadí či jiných zařízení, jakými jsou sekačky, pily či sportovní pomůcky, kola či lyže. Avšak zahradní chata nemusí být nutně jen místem na skladování. Právě naopak! Dokonale se hodí jako místo pro relaxaci a odpočinek, kde si můžete užívat volné chvíle na zahradě v každém ročním období. Během letních večerů si můžete vychutnávat sklenku vína na terase, užívat si rodinné grilování, na podzim zas při pohledu na barevnou přírodu kolem vás popíjet oblíbený bylinkový čaj. Chatu můžete využívat i během zimy, stačí, když ji budete mít zateplenou a mít zabezpečený zdroj tepla. Větší chaty se spíše hodí na delší pobyty, lyžování, dovolené u jezera, výlety na horách či silvestrovské oslavy. Výjimkou není ani využívání větších chat jako ubytování k pronájmu.

Jaký styl si vybrat?

Na to, aby jste si svůj čas na chatě mohli vychutnávat naplno, nezáleží na velikosti chaty. Pomoci vám může právě atmosféra, kterou si na chatě vytvoříte. Jak si zařídit malou chatu tak, abyste se v ní cítili co nejpříjemněji? Při zařizování chatky vám mohou být velkými pomocníky právě styly, o které se při realizaci interiéru chaty můžete opírat. Existuje jich několik – důležité je, abyste si vybrali ten správný a vhodný styl pro vás, aby byl v souladu s vaším vkusem, preferencemi a aby ve vás navozoval příjemné pocity. Jen tak si budete umět vytvořit místo jako stvořené k odpočinku, ve kterém se budete cítit příjemně a nic vás nebude rušit či rozptylovat. Podívejte se spolu s námi na několik stylů ideálních pro chaty, kterými se můžete při zařizování inspirovat.

Minimalistický styl

Máte rádi jednoduchost a čisté linie? V tomto případě je minimalistický styl to pravé pro vás! Jak se říká, v jednoduchosti je krása a minimalismus je toho důkazem. Tento jednoduchý styl se vyznačuje zejména vzdušnými, otevřenými a prosvětlenými prostory, tvarovou jednoduchostí, čistotou linií a využitím neutrálních barev. Minimalismus se skvěle hodí i do menší chatky, kterou si nechcete zaplňovat přebytečnými věcmi.

minimalisticky zařízená chata

Jaké materiály se při tomto stylu využívají, ale také odpověď na otázku jak zařídit malou chatku v minimalistickém stylu naleznete i v starším článku zde.

Provensálský styl

Provensálský styl je zas jako stvořený pro všechny romantické duše či milovníky italských a francouzských vesniček a jejich scenérií. Už neodmyslitelně k němu patří i levandule a svým charakterem evokuje místa přeplněné sluncem. Je zároveň jakousi symbiózou mezi historií a současností a navozuje pocity tepla a domova. Skvěle se hodí do chat, protože jim dodává na atmosféře, kterou často chceme, aby z chat vyzařovala. Zároveň, provensálský styl je jako stvořený na místa, na kterých chcete odpočívat a vychutnávat si volný čas.

Jaké barvy, materiály či dekorace můžete při tomto stylu využít a jak zařídit malou chatku v provensálském stylu? Přečtete si zde.

provensálsky styl

Hygge styl

Hygge styl je v poslední době velmi rozšířený a těší se své oblibě. Nejde však jen o styl zařizování interiérů či exteriérů. Hygge je i životní filozofie. Svůj původ má v Dánsku a cílem je vytvořit příjemné a pohodlné prostředí, které vede ke spokojenosti. Hygge znamená nejen styl, ale i čas strávený s blízkými, chutné jídlo a nápoje. Evokuje v sobě bezpečí a útulnou atmosféru. Co je jeho neodmyslitelnou součástí v rámci designu, jsou pohodlné deky, polštáře, přikrývky, svíčky a světelné dekorace. A které místo je ideálnější k vytvoření oázy klidu s přáteli jako právě chata?

kniha, svíčky a šálek kávy na podokně

Rustikální styl

Rustikální styl, nebo jinak venkovský styl, je skutečným spojením s přírodou, protože jeho hlavním materiálem je dřevo. Už se nemusíte trápit nad tím, jak zařídit malou chatu tak, aby byla v souladu a harmonii s přírodou a vyzařovala autentičnost. Rustikální styl je odpovědí. Využívá přírodní materiály, kromě dřeva i len, vlnu, jutu, kov či kámen. Charakterizují ho tlumené barvy, vintage doplňky a dekorace a příslušenství, které se pojí se zemí. I proto jsou pro něj typické zejména barvy země, jako hnědá, zelená, červená a modrá

rustikálně zařízená chata

Přečtěte si o rustikálním nebo jinak, venkovském stylu, více zde.

Skandinávský styl

Skandinávský či severský styl v sobě spojuje všechny požadavky, které se zvyknou klást na zahradní stavby, chaty či dřevěné domky. Jeho charakteristiky vycházejí z historie severských zemí a úzce souvisí s přírodou. Příroda severských zemí byla v minulosti po většinu roku nehostinná a lidé chudí, proto si vyráběli své příbytky sami. I když byly malé, byly vždy útulné a světlé. Skandinávský styl je tedy typický útulností a světlými barvami, čistotou a řádem.

skandinávsky zařízená chata

Zajímá vás, jak zařídit malou chatu ve skandinávském stylu? Odpovědi a praktické typy naleznete v článku Zařiďte si domek v skandinávském stylu.

Japonský styl

Japonský styl se převážně využívá při designu zahrad, ale výjimkou nemusí být ani chata. Tento východní styl se úzce spojuje se symbolikou přírody a cílem je vytvoření harmonického prostředí. Využívá přírodní prvky a materiály a hlavním heslem je jednoduchost.

Jak může vypadat zahrada v japonském stylu? Přečtěte si v našem článku.

Nábytek do chaty

Při zařizování chaty je důležitou položkou i nábytek, bez něj to nejde. Určitě si budete chtít vytvořit místo k sezení, lenošení či přivítání vašich hosty, nebo dokonce na spaní. „Jak zařídit malou chatu“ v překladu znamená i „jak si vybrat nábytek do chaty“. Správný výběr nábytku je důležitý, abyste si zajistili kvalitu, dlouhou trvanlivost a zároveň i pohodlí. Zaměřte se na své preference, dispozice chaty ale především i na kvalitu materiálů, z nichž je nábytek vyroben, abyste si zajistili jeho co nejdelší životnost.

zahradní ratanový nábytek

V posledních letech je trendem právě ratanový nábytek, který můžete využít v interiéru chaty, ale i v exteriéru, například na terase. Více o celoročním zahradním nábytku jsme psali ve starším článku.

Tip: Nejen nábytek, ale i různé dekorace dotvářejí tu správnou atmosféru. Pořiďte si do zahrady něco neobvyklého, co vzbudí pozornost každého hosta! Inspirujte se vtipnými zahradními dekoracemi a figurami.

trpaslík v zahradě

Nezapomeňte ani na péči

Jak jsme vám v úvodu článku slíbili, prozradíme vám i to, jak se o svou chatu starat, tak, aby vám sloužila co nejdéle. Dřevěná chata vyžaduje pravidelnou péči. Dřevo je totiž organický materiál, který podléhá vnějším vlivům.

Tip: Víte jak správně pečovat o dřevo? Vše o péči o dřevo naleznete ve starším článku.

Čas od času dopřejte své chatě revizi, zkontrolujte, zda dřevo není někde navlhlé nebo poškozené, opravte co je třeba. Důležitá je v tomto případě zejména pravidelná prevence v podobě ošetření dřeva. Jak správně pečovat o chatu tak, abyste jí zajistili ochranu před poškozením a zároveň co nejdelší životnost?

Přečtěte si, co všechno je třeba při péči o chatu zajistit a případně chatu ozdravit v článku Jak ozdravit dřevěnou chatu.

Chaty se obecně těší své oblibě, zejména pro jejich víceúčelnosti a schopnost dopřát nám prostor, na kterém můžeme vypnout od starostí a dobít si baterky. Nezáleží na tom, jestli je to na zahradě, na horách, v lese či u jezera, chata je skvělým řešením, pokud toužíte po dokonalém místě na relax. Vytvořte si svou oázu oddechu i vy.

doprava zdarma

zdarma pro vybrané produkty

doprava zdarma

3 roční záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma