Jak zateplit altán nebo chatku?

altánek obrostlý popínavou rostlinou

Zateplení altánku, chatky či zahradního domku je skvělým způsobem, jak si svou zahradní stavbu můžete připravit na celoroční využití. Byla by škoda nevyužít výhody, které nabízí i během chladnějších měsíců. Nyní je ten správný čas na to, abyste si svůj altán či chatku zateplili a mohli je využívat již tuto zimu. Přemýšlíte nad tím, že byste si chtěli zateplit zahradní altán či chatku i vy? Podívejte se spolu s námi jak na to!

Zahradní altán, chatka nebo domeček jsou skvělým doplňkem do zahrady. Nejenže vám poskytnou místo na příjemný odpočinek a čas strávený s blízkými, ale jsou také spolehlivými pomocníky při zahradních pracích. Tyto zahradní stavby zároveň můžete využívat i celoročně, a tak budete mít doma na zahradě svou oázu odpočinku k dispozici kdykoliv budete chtít. Navíc ani celoroční bydlení v chatce není žádnou výjimkou. Pojďme se tedy spolu podívat na to, jak si zateplit zahradní altán a chatku.

Zateplení zahradního altánku

Chtěli byste si užívat příjemné posezení na zahradě i když je chladno? V tom případě byste si svůj zahradní altán či letní terasu měli připravit na zimu. Jelikož většina altánků a teras jsou otevřené nebo polootevřené stavby, měli byste na jejich zakrytí během chladných měsíců využít nepropustný a nepromokavý materiál. Nejčastěji se k tomuto účelu využívá speciální ochranná plachta či fólie. Chrání altán či terasu před nárazovým větrem, deštěm, sněhem či mrazem. Takovým způsobem eliminujete chlad v altánku či na terase e budete si moci užívat příjemné chvíle i během podzimu či zimy. Pokud byste přece jen chtěli zateplení altánku posunout na vyšší level, můžete zvážit využití speciálního zateplení v podobě izolace. Kromě toho, aby vám v altánku či na terase bylo příjemně teplo, můžete si zajistit externí zdroj tepla. Pro ještě větší pocit tepla ale i zútulnění prostoru můžete využít hřejivé deky, polštáře či podsedáky. Tak vám bude nejen příjemně teplo, ale i komfortně.

Zateplení chatky

Zateplení dřevěné chatky znamená prodloužení si rekreační či turistické ale i zahrádkářské sezóny. Osvědčeným a nejčastějším způsobem zateplení chatky ale i zahradního domku je dvouvrstvá izolace. Takový způsob izolace spočívá ve dvou krocích. Při prvním kroku se využívá skleněná vata, která se umístí přímo na dřevěnou podlahu, stěny a strop. Tloušťka vrstvy skelné vaty záleží i na tloušťce stěn či střechy zahradní chatky. Obecně by vrstva pod střechou měla být silnější. Druhým krokem je vytvoření vzduchové mezery s reflexní fólií. Takovým způsobem se vytvoří bariéra, která bude zpomalovat teplo aby neunikalo ven. Někdy se k těmto dvěma vrstvám přidává i vnitřní dřevěný obklad, kterým se vytvoří další izolační vrstva.

zateplovací práce na půdě dřevěné chaty

Na zateplení zahradních dřevěných staveb se mohou využívat i desky z polyuretanové pěny. Právě tento materiál se vyznačuje nejvyšším tepelným odporem z běžně využívaných termoizolačních materiálů.

Takto zateplenou chatku či zahradní domek je možné využívat od jara až do pozdního podzimu. Pokud je však stavba vybavena i vhodným zdrojem tepla, můžete ji využívat i během zimních měsíců.

zateplená zahradní chata

Tip: Máte na zahradě dřevěnou chatku, kterou byste chtěli zateplit, no nejprve potřebuje ozdravení? Přečtěte si, jak na to v našem článku.

Nezapomínejte na správnou péči

Abyste si mohli výhody svého zahradního altánku či chatky užívat celoročně a dlouhodobě, důležité je nejen samotné zateplení, ale i správná péče. Zejména v případě, že jsou vyrobeny z dřevěných materiálů. Dřevo je samo o sobě spolehlivý materiál, avšak vyžaduje se, aby se vyznačovalo i jistou kvalitou. Postupem času ale může dřevo podléhat různým vlivům, a to zejména povětrnostním podmínkám jakými jsou déšť, sluneční záření, kroupy, sníh či mráz. Právě proto je velmi důležité, aby mělo dřevo zabezpečenou pravidelnou péči. Tak zajistíte, že bude mít vaše dřevěná stavba vyšší odolnost a tím i delší trvanlivost. Odstranění nedostatků, ošetření dřeva či jeho natření povrchovými úpravami byste měli zrealizovat i před samotným zateplením, abyste věděli, že je dřevo zcela v pořádku.

Tip: Máte na zahradě chatku, altán či zahradní domek? Víte, jak správně pečovat o jejich dřevo tak, abyste své zahradní stavbě zajistily vysokou odolnost a trvanlivost? Přečtěte si, co všechno byste měli vědět o péči o dřevo.

Pokud je dřevěná chatka či zahradní altán součástí i vaší zahrady, zřejmě jejich využíváte na odpočinek a relax po náročných dnech v práci či čas strávený s rodinou a blízkými při příjemném posezení. Nenechte se zkrátit od takových dokonalých chvil ani během zimních měsíců. Zateplení altánku či chatky vám umožní, abyste si je benefity vychutnávali během celého roku, a to i v zimních měsících. Do zateplování se můžete pustit během letošního podzimu, kdy je na to ideální čas a své zahradní království si můžete užívat během chladných dnů ještě letos!

doprava zdarma

zdarma pro vybrané produkty

doprava zdarma

3 roční záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma