Jaké jsou nejčastější typy zahradních altánů?

altán arizona

Altán je mnohdy ústředním bodem celé zahrady. Je estetickým doplňkem s množstvím praktických benefitů, který zpříjemňuje, usnadňuje a zefektivňuje pobyt na zahradě. Hodí se do každého prostředí a svým provedením vytváří harmonickou atmosféru. Je populární vnější stavbou, kterou můžete vídat na stále více zahrádkách či pozemcích. Jaké jsou nejčastější typy zahradních altánů? Podívejte se spolu s námi.

Zahradní altán je mimořádně všestrannou exteriérovou stavbou, která s sebou přináší řadu výhod a způsobů využití. Právě variabilita využití z něj dělá jednu z nejvíce populárních zahradních staveb. Své využití si nachází nejen v zahradách, ale i na veřejných prostranstvích, v rekreačních oblastech či dvorech škol. Nabízí přístřeší na čerstvém vzduchu, ochranu před silným sluncem během horkých letních dnů, ale i větrem či deštěm a poskytuje místo k odpočinku či trávení volného času. Skvěle se hodí i pro rodiny s dětmi a vytváří jakési útočiště či středobod prostředí, ve kterém se nachází. Zároveň, zahradní altán je také velmi vkusnou a estetickou zahradní stavbou, která prostředí dokáže dodat šmrnc. Jaké druhy a typy zahradních altánků jsou nejčastěji a na co všechno se dají využít?

Altány do zahrady

Altán do zahrady je univerzální stavbou, která vám poskytne pomoc při zahradních pracích ale i místo k odpočinku a rekreaci či příjemné posezení s výhledem na zahradu. Altánky do zahrady jsou velmi oblíbené a vytvářejí útulný prostor a příjemné zátiší, ve kterém si můžete vychutnávat čas strávený ať už o samotě, s rodinou nebo přáteli.

V současnosti existuje velké množství zahradních domků, altánků či chatek. Vybírat si můžete z množství velikostí, tvarů, provedení a také samotných materiálů. Nejčastějším materiálem, po kterém se při zajišťování zahradního domku sahá, je dřevo. Není však jediným. Domečky, chatky či altánky můžete najít i zděné či vyrobené z hliníku. Zahradní altánky z naší nabídky jsou vyráběny ze dřeva, které pochází ze skandinávských a sibiřských oblastí. Vyznačuje se tak vysokou odolností vůči povětrnostním vlivům a tím i delší trvanlivostí.

Oblíbeným klasickým altánkem do zahrady z naší nabídky je například zahradní altán Alabama. Má tvar šestiúhelníku a jeho součástí je stůl a 5 lavic, které nabízejí pohodlné sezení pro 10 až 15 lidí.

altán alabama

Zaujal vás zahradní altán Alabama? Zjistěte o něm více v naší nabídce zahradních altánů.

Dalším příkladem z klasických zahradních altánů je i altánek Arizona, který mě také typický šestiúhelníkový tvar. Stejně jako Alabama, poskytuje místo k sezení pro 10 až 15 lidí a jeho součástí je stůl a 5 lavic.

altán arizona

Zaujal vás zahradní altán Arizona? Zjistěte o něm více v naší nabídce zahradních altánů.

Modernější verzí z našich altánků do zahrady je altán Utah. Je navržen tak, abyste si výhody pobytu na zahradě mohli vychutnávat za každého počasí. Hodí se na dovolenou s příjemným výhledem a může sloužit i jako zimní zahrada.

moderní altán utah

Zaujal vás zahradní altán Utah? Zjistěte o něm více v naší nabídce zahradních altánů.

Zahradní altán do zahrady slouží jako místo, na kterém můžete obdivovat krásu a majestátnost vaší zahrady, ale i jako místo na odpočinek. Zahradní altán však může být i sofistikovaným designovým doplňkem pro vaši zahradu. Poslouží vám i při rodinných setkáních, oslavách, či posezeních. Doplněn květinami a přírodními doplňky dodává příjemnou atmosféru. Atmosféru v zahradním altánku si můžete ještě více zintenzivnit různými dekoracemi. Tak si vytvoříte ideální místo například na šálek čaje při oblíbené knize.

Tip: Jak si s pomocí dekorací vytvořit ze zahradního altánku útulné místo s příjemnou atmosférou? Přečtěte si v našem článku a inspirujte se při zkrášlování a zvelebování vašeho zahradního království. Dočtete se v něm nejen o dekoracích, které zároveň plní praktický účel ale i to, jak si vytvořit vlastní dekorace do altánku či zahrady.

Altány pro školy

Altán umí být i stavbou, která dokáže zpříjemnit a zefektivnit studium či čas strávený ve škole. Altán na školním dvoře je příjemným doplněním a zvelebení školního prostředí. Zvyšuje kulturnost, rozšiřuje možnosti využití pro děti a učitele ale i rodiče a návštěvníky škol. Altán na školním dvoře vytvoří příjemné prostředí, na kterém může probíhat i samotné vyučování. Tak si žáci zpříjemní studium pobytem na čerstvém vzduchu. Můžeme ho nazvat i jakousi učební v přírodě. Je prospěšný nejen díky pobytu na čerstvém vzduchu, ale zároveň se může proměnit i na podnětný prostor pro výuku přírodovědných předmětů. Při mateřských školách se takový altán dá využít i na tvůrčí dílny či výtvarnou výchovu. Školní altán se velmi rychle stane oblíbeným místem žáků. Výhodou je také to, že poskytne chládek během slunečných dní a přístřeší v případě nečekaných srážek. Pro děti je pobyt venku na čerstvém vzduchu v porovnání s časem stráveným v třídě o něco více vzrušující a tak bude i jejich pozornost aktivní. 

Altány pro auto

Nemusíte si už lámat hlavu nad tím, kam zaparkovat auto, pokud nemáte garáž. Místo na parkování ale také ochranu před nepříznivým počasím pro vaše vozidlo vám může zajistit i altán, respektive přístřešek na auto. Je skvělým způsobem, jak si pořídit pohodlné, spolehlivé a bezpečné místo k parkování. Ať už na zahradě, pozemku, dvoře nebo před domem. Přístřešek na auto je také ekonomickým řešením, které nabízí místo na zaparkování vozidla, ochrání ho před deštěm, sněhem i krupobitím. Dnes je takový typ ochrany vozidla velmi oblíbený i pro to, že jej můžete umístit kamkoliv, ať už k blízkosti domu nebo do zahrady. Jeho nevýhoda ale spočívá v tom, že auto nemůžete uzamknout, proto se více hodí do zahrad a do dvorů, které jsou oplocené. Přístřešek na auto vyrobený ze dřeva je optimální možností ochrany vozidla, která není příliš finančně náročná a zároveň se vyznačuje kvalitními vlastnostmi. Samozřejmě, při výběru byste si měli třeba dbát na kvalitní materiály, které jsou zároveň odolné i vůči náročným povětrnostním podmínkám.

Přístřešek na auto z naší nabídky je vyroben ze smrkového dřeva, které je opracované a ošetřeno tlakovou impregnací. Tak je chráněn vůči různým škůdcům a plísním a dokonale ochrání vozidlo před nepříznivými povětrnostními podmínkami.

přístřešek pro auta

Zaujal vás zahradní altán pro auto? Zjistěte o něm více v naší nabídce zahradních altánů.

Altány pro dvě autá

V nabídce altánků či přístřešků pro auta jsou dnes již dostupné různé provedení i velikosti. Bez problémů se dá pořídit i altán či přístřešek, který nabízí místo k parkování a ochranu před špatným počasím i pro dvě či více aut.

Altány pro děti

Zahradní altánky najdete v různých velikostech a provedeních. Výjimkou nejsou ani mini altánky pro děti. Jsou skvělým doplňkem do zahrady, které vytvoří pro děti bezpečné místo na různé volnočasové aktivity. Zahradní altány pro děti poskytují místo na hraní a rozvoj dětské fantazie či kreativity. Využívat se dají i na tvůrčí a výtvarné činnosti, ale i na odpočinek. Pozitivem navíc je ochrana před nepřízní počasí, ať už je to silné slunce během letních dnů nebo dešťové přeháňky. Děti se tak skvěle na zahradě zabaví i když venku prší. Díky dětskému altánku budou mít nejen děti místo na hraní, ale i vy srdíčko na klidu, že se děti hrají v blízkosti domova, kde na ně máte neustálý dohled.

Tip: Léto je v plném proudu a venku trávíme mnohem více času než během ostatních měsíců v roce. Zahrada je pro děti skvělým místem, na kterém se mohou hrát a bavit. Hledáte tipy na hry a aktivity, kterými můžete děti na zahradě zabavit? Přečtěte si našem článku!

Altán do svahu

Zahradní altán má kromě dalších mnoha vlastností výhodu i v tom, že je možné ho postavit téměř kdekoliv na pozemku. Nejideálnější by mělo jít o rovný a stabilní povrch a závětrné místo, ke kterému je dobrý přístup. Problémem při realizaci altánku však není ani složitější terén, jakým je například svah. I na svahové pozemku se dají stavět zahradní stavby. Častým způsobem, jak tento proces realizovat je s využitím zemních vrtů. Konkrétní návod spolu s foto-postupem, jak se dá zahradní stavba do svahu realizovat si můžete prohlédnout zde.

Altánky s grilem

Jaké místo na zahradě může sloužit lépe na grilování, než altán? Poskytuje přístřeší, útulné a pohodlné posezení a umožňuje vychutnávat si grilované speciality i když vás překvapí nečekané přeháňky. Altánky s grilem jsou skvělou volbou, pokud máte rádi nejen chutné grilované jídlo, ale také příjemnou atmosféru ve společnosti vaší rodiny či přátel s dokonalým výhledem na okolní přírodu. Důležitým krokem před samotním grilováním je výběr správného a vhodného grilu do vašeho altánu. V úvahu je třeba vzít několik faktorů, jako je bezpečnost, velikost či typ grilu ale i způsob, jakým se na něm připravuje jídlo. Jedním z nejčastěji využívaných grilů do zahrad a altánů je gril na dřevěné uhlí. Výhodou je, že je snadno přenosný a snadno se čistí. Dřevěné uhlí je také snadno dostupný materiál, který během sezóny najdete téměř v každém supermarketu. Při umístění grilu do zahradního altánku je třeba dbát velký pozor kvůli ohni. Z hlediska bezpečnosti se dovnitř zahradního altánku doporučuje spíše elektrický gril. I když menší nevýhodou je, že jídlu nedodává takovou typickou chuť, jako gril s dřevěným uhlím, ale bezpečnost by měla být na prvním místě. Kromě těchto typů grilů si do altánku můžete pořídit i plynový gril či vodní gril, který funguje na principu vodní páry.

Tip: Vše, co potřebujete vědět o grilování v zahradě a zahradním altánku jsme pro vás sepsali v našem článku. Inspirujte se a pozvěte své přátele na zahradní gril párty!

Altánky s kuchyní

Obývací prostor propojený s kuchyní je dnes ideální koncept mnoha moderních domácností. Kuchyň propojená s místem k odpočinku vytváří prostor pro celou rodinu, ať už při společném vaření, posezení nebo odpočinku. Co dělat, pokud byste si takový prostor chtěli vytvořit venku na zahradě a užívat si jeho výhody na čerstvém vzduchu? Zahradní altán s kuchyní je řešením. Je modernější alternativou typické letní kuchyně, která je dnes stále více oblíbená. Altánkem s kuchyní si rozšíříte svůj životní prostor a vytvoříte na zahradě pohodlí jako doma. Své využití si najde nejvíce v létě, kdy se zahradní posezení a grilování doslova ptají. Avšak altán s kuchyní můžete využívat i během ostatních měsíců v roce. Nebudete tak muset během přípravy jídla běhat nahoru-dolů do domu, nosit připravené jídlo, nádobí a po grilování to zas všechno odklízet zpět dovnitř. Altán s kuchyní v sobě spojuje především praktičnost a funkčnost. Usnadní vám zahradní posezení, grilování či oslavy. Při realizaci altánku s kuchyní je třeba dbát v úvahu několik věcí. Které to jsou? Zvažte prostorové možnosti, abyste měli dostatek místa pro vaření a zároveň i rozmístění spotřebičů. Nezapomínejte, že tak jako u grilu v altánku, tak i při altánku s kuchyní je třeba dbát na bezpečnost. Nezapomeňte ani na odkládací prostory. Důležitým prvkem je také přívod vody a odpad, zároveň i připojení na elektřinu. Abyste si zajistili pohodlné posezení při vychutnávání si dobrého jídla, zvolte kvalitní a zejména odolný zahradní nábytek.

Tip: Jaký nábytek si do altánku vybrat? A jak si můžete (nejen) altán s kuchyní zařídit? Přečtěte si v našem článku!

altánek s kuchyní
Zdroj: pinterest.com

Altánky s ohništěm

Chtěli byste si užívat čas v altánku a zároveň nebýt ochuzen o oblíbené opékané pokrmy? Kromě grilu, který může být součástí zahradního altánku může být řešením i altán s ohništěm. Otevřené ohniště představuje nejen klasiku, ale přináší i přirozenou atmosféru a tradici, kterou je jen těžko nahradit. Gril je sice praktickým prvkem o altánku, na kterém můžete připravit chutné grilované pokrmy, otevřený oheň však vnáší do altánku útulnou atmosféru a harmonii. Vždyť už jen samotný pohled na otevřený oheň přináší pocity klidu. Altánky s ohništěm jsou typické zejména pro skandinávské země, ale výjimkou nejsou ani naše končiny. Samozřejmě, ohniště samo o sobě musí mít dostatek volného prostoru a oheň by měl být kontrolován a bezpečný. Altánky s ohništěm jsou na tento typ otevřeného ohně speciálně uzpůsobené a můžete si tak vychutnávat teplo a atmosféru otevřeného ohně v bezpečí. Takový altán s ohništěm je ideálním místem s intimní atmosférou, které nabízí posezení s rodinou a přáteli. Navíc výhodou je, že si jídlo můžete vychutnat přímo v altánku a nemusíte ho přenášet z domu. Oproti klasickým altánkem jsou altánky s ohništěm vybaveny i komínem s digestoří na odvádění kouře. Ohniště do altánku je v současné době dostupným zbožím na trhu. Ve většině případů se kupuje i rovně se stolem. Většina sériově vyráběných ohnisek je dodávaných i spolu s grilem.

Důležitou podmínkou nejen funkčnosti ale i bezpečnosti ohniska v altánku je dokonalé odsávání kouře komínem. Zároveň, ohniště by nemělo odebírat kyslík, který potřebuje k hoření, z místnosti. Kvalitní a spolehlivé ohniska jsou vybaveny sekundárním přívodem vzduchu pomocí trubky, která je vyvedena zpod pláště ohniska přes zeď altánku ven. Pokud je kvalitní přívod vzduchu, tak je zajištěno i dobré hoření a odsávání přímo do komína a ne do prostoru altánku. Ohniště v altánku je skvělý způsob jak si pořídit chutné pokrmy ale zároveň je i zdrojem tepla, a tak si pobyt v altánku lze užívat celoročně.

altánek s ohništěm
Zdroj: pinterest.com
altánek s ohništěm
Zdroj: pinterest.com
altánek s ohništěm
Zdroj: pinterest.com
altánek s ohništěm
Zdroj: pinterest.com

Jak jste se v článku mohli přesvědčit, altán je skutečně všestranně využitelnou stavbou. Díky tomu, ale i svým dalším praktickým, funkčním ale i estetickým vlastnostem je jednou z nejvíce oblíbených venkovních staveb. Tvoří součást zahrad, pozemků, školních dvorů, rekreačních či zahrádkářských oblastí. Dá se využít skutečně na cokoliv a je ideálním pomocníkem na oblíbené exteriérové aktivity, ať už je to posezení s blízkými, grilování, odpočinek a rekreaci. Dokonale poslouží i jako ochrana a místo na parkování pro vozidla a na své si v altánku přijdou i ti nejmenší.

Chtěli byste si i vy pořídit svůj altán? Klidně se na nás můžete při výběru či jakýchkoliv otázkách obrátit. Velmi rádi vám pomůžeme naplnit si svůj zahradní sen.

doprava zdarma

zdarma pro vybrané produkty

doprava zdarma

3 roční záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma