Jaké nářadí potřebujete mít v zahradě?

zahradní náčiní

Máte rádi relaxaci na zahradě? Rádi si vychutnáváte příjemné chvíle v jejím prostředí? Pak vám jistě záleží na tom, aby bylo o ni dobře postaráno. Aby vaše zahrada vypadala co nejlépe a poskytla vám vše od relaxu až po chutné plody, vyžaduje tu správnou péči. A k tomu vám dopomůže i správné zahradní nářadí. Jaké zahradní nářadí by vám nemělo chybět?

Kvalitní a spolehlivé zahradní nářadí vám ušetří nejen čas ale i energii. Existuje množství druhů nářadí a zahradních pomůcek, které vám práce na zahradě dokážou zefektivnit. A tak pokud váš domek na nářadí zívá prázdnotou, podívejte se spolu s námi na to, jaké nářadí se vám do zahrady určitě sejde, nezáleží na její velikosti, tvaru či typu rostlin, plodin a zeleně, která na ní roste.

Ještě předtím, než se podíváme na jednotlivé druhy nářadí, je důležité připomenout, že i při nářadí platí staré známé pravidlo – kvalita nad zlato. Zahradní nářadí by mělo být vyrobeno z kvalitních materiálů. A které to jsou? Násady vyrobené z tvrdého dřeva či kompozitu, pracovní část z kovu s antikorozní úpravou nebo z nerezové oceli – to je tou správnou volbou. Podstatným faktorem při výběru nářadí bývá i jeho ergonomičnost a hmotnost. S lehčím nářadím se vám bude pracovat mnohem jednodušeji a efektivněji.

Péče o trávník

Pěkný trávník je vizitkou celé zahrady. Pokud je upravený, dodává zahradě elegantní a uhlazený dojem. Na to, abyste si ho udrželi v takovém stavu, je zapotřebí i patřičná péče. Na udržování trávníku však někdy jen samotná sekačka nestačí. Existuje několik dalších praktických pomocníků, s jejichž pomocí bude váš trávník jako z katalogu. Skvělou pomůckou může být právě vytrhávač plevele. Pomocí něho efektivně a jednoduše odstraníte plevel z vašeho trávníku, aniž byste se museli ohýbat. Díky čelistem vytrhávač zašlápnete kolem plevele, a tak plevel i spolu s kořeny uchopíte a snadno vytáhnete.

Kromě klasické sekačky vám udržovat trávník pomůže i vřetenová sekačka. Její nože stříhají stébla trávy jako nůžky, což zajistí zdravější a zelenější trávník. Praktickou pomůckou do ruky jsou i nůžky na trávu, díky kterým se dostanete i na místa, kam sekačka ne. Na odříznutí přerostlého trávníku vám poslouží nůž na okraje trávníku. K odstranění uschlé trávy na trávníku vám pomohou provzdušňovací hrábě. No a na to, abyste měli kam dávat plevel, posečenou trávu či běžný zahradní odpad, vám poslouží i praktický zahradnický koš.

Péče o půdu

Aby se dařilo nejen trávníku, ale i rostlinám a plodinám, patřičnou péči je třeba věnovat i půdě. Existuje množství různých druhů nářadí a pomůcek určených k péči o půdu, ze kterých si můžete vybírat. Na přehazování půdy nebo kopání se vám určitě sejde spolehlivá lopata. Existují lopaty na přehazování půdy či písku, zarovnávání záhonů, sázení a kypření. Při péči o půdu by vám ve výbavě také neměl chybět rýč. Na seznamu by měla být také motyka, která vám pomůže s odstraňováním plevele mezi řádky nebo rostlinami a také s rozbitím půdy pro kultivaci. S plevelem vám pomůže i škrabka na plevel. Na kypření zhutněné půdy se využívá i kultivátor. Pro přípravu záhonů na výsadbu či vyrovnání půdy zas využijete zahradní hrábě.

Péče o stromy, keře a živé ploty

V této kategorii by na seznamu určitě neměla chybět pila na dřevo. Rovněž ani zahradnické nůžky, které vám pomohou se střihem stonků a větví. Můžete jimi pravidelně zastřihávat trvalky či ovocné stromy a větve keřů. Pokud doma topíte dřevem či potřebujete naruby dřevo, chybět by vám neměla ani sekera. Praktickým pomocníkem jsou i nůžky na větve s prodlouženou rukojetí, které si pořadí i s méně dostupnými či hrubšími větvemi. Na stříhání a péče o živé ploty zas využijete nůžky na živý plot.

zahradní nožnice

Sázení a sklizeň

Při sázení se vám sejde již zmíněná motyka, ale na provzdušnění půdy a kultivaci můžete využít i zmíněný kultivátor, který je také vhodný pro přípravu záhonů. Se sázením vám pomůže i lopatka, kterou jednoduše vysadíte semena. Některé lopatky jsou vybaveny více funkcemi, od měření hloubky, přes třídění semínek až po samotnou setbu. Pokud na zahradě pěstujete i cibuloviny, určitě se vám sejde i sazeč cibulovin. Při sklizni plodin vám pomoci mohou zahradní nůžky, rýč, vidle, ale také česák na ovoce.

hrábě na lístí

Odklízení listí

Odklízení listí je každoroční podzimní aktivita, která nemine žádného zahrádkáře. Nejtypičtějším pomocníkem na tuto aktivitu jsou jednoznačně hrábě. Vybrat si můžete z různých druhů a na různé velikosti zahrady či trávníku. Na listí se skvěle hodí hrábě se širokou čepelí se zakřivenými prsty. Tento typ hrábí zabrání sklouznutí hrabání listí. S přehazováním (nejen) listí na zahradě vám pomohou i vidle. Kromě hrábí je efektivním a zejména rychlým pomocníkem při odklízení listí i elektrický zahradní vysavač listí nebo fukar. Mnoho z nich je vybaveno funkcí drcení a ukládání listí do sběrného vaku. Praktickým pomocníkem nejen na odklízení listí je také kolečko. 

Zavlažování

Součástí správné péče o zahradu a trávník je i pravidelné zavlažování. Využít můžete stacionární zavlažovač či impulsní zavlažovač. Kromě toho budete potřebovat i hadici, přípojku, podle potřeby i nastavitelnou zavlažovací pistole. Se zavlažováním vám dokáže pomoci i zavlažovací buben, resp. takzvaný set „vše v jednom“, který vám zajistí okamžité zavlažování. Na zalévání se vám sejde i zahradní konvice.

Zimní nářadí

Údržba zahrady během zimy umí být někdy pořádně náročná. Zejména, pokud nám sněhová nadílka dopřeje. V tomto případě vám pomůže lopata na sníh nebo hrablo sněhu. Můžete si zvolit ergonomickou či teleskopickou lopatu nebo hrablo a usnadnit si tak odklízení sněhu. Pro větší plochy se hodí hrablo s rámem a držadlem. Nezapomeňte ani na rukavice. 

lopata na sníh

Doplňkové nástroje a pomůcky

I když nejde úplně o zahradní nářadí, vždy se vyplatí mít některých z těchto pomocníků po ruce. Praktickým a šikovným nářadím je kladivo, cepín či nůž, případně i bruska na nože. Kromě toho nezapomeňte ani na ochranné pomůcky, jakými jsou pracovní rukavice nebo zahradní rukavice. V určitých případech, zejména během deštivých dnů, se vám určitě sejdou i gumáky. Nezapomeňte ani na nástroje na čištění, jako jsou košťata či kartáče.

Péče o zahradu začíná správným a kvalitním výběrem nářadí. Dopřejte i vy své zahradě to, co si zaslouží. Odvděčí se vám příjemným prostředím s harmonickou atmosférou či chutnými plodinami.

doprava zdarma

zdarma pro vybrané produkty

doprava zdarma

3 roční záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma