Proč mít na zahradě zahradní domek?

zahradní domek na zahradě v pozadí dětské houpačky

Zahradní domek je velmi oblíbenou vnější stavbou. Jako doplněk zahrady s sebou přináší řadu praktických benefitů. Zároveň může být i příjemným zkrášlením zahrady s estetickými vlastnostmi. Proč se vyplatí mít zahradní domek, jaké benefity nabízí a na co všechno se dá využít? Přečtěte si vše, co byste o tomto typu zahradní stavby měli vědět.

Co v článku naleznete:
• zahradní domek jako místo na relaxaci,
• zahradní domek jako místo pro kutily,
• zahradní domeček pro děti,
• zahradní domek pro hosty,
• zahradní domek jako garáž,
• zahradní domek jako místo na celoroční bydlení,
• jak si správně vybrat zahradní domek,
• kam umístit zahradní domek,
• jak ukotvit zahradní domek,
• jak zateplit zahradní domek,
• zahradní domek svépomocí, z obchodu nebo od profesionálů,
• inspirace od našich zákazníků.

Zahradní domek jako místo na odpočinek a relaxaci

Nerušený odpočinek v příjemném prostředí je něco, co každý z nás někdy potřebuje. Ať už je to večer po náročném dni v práci, víkend nebo dovolená, odpočinek může mít mnoho forem a podob. Jednou z nich je právě pobyt v zahradním domku. Nabízí ideální a harmonické místo, na kterém můžete vypnout od všech starostí a povinností. Velkou výhodou takové formy odpočinku je to, že nemusíte nikam cestovat či přesouvat se a relaxovat můžete jen pár kroků od domu. Zahradní domek také skvěle poslouží jako prostor pro odpočinek i v zahrádkářské či rekreační oblasti. Od odpočinku v zahradním domku vás nemusí odradit ani počasí. Vždyť konec konců, vychutnávat si šálek kávy či čaje během toho, jak venku prší a užívat si ticho a klid je někdy mnohem lepším relaxací než jakákoliv jiná aktivita.

žena čtejíci knížku na houpací síti

Pokud se vám k odpočinku na zahradě hodí i dobré jídlo, zahradní domek s terasou je místo jako stvořené pro grilování či posezení s rodinou nebo přáteli. I když je nejideálnějším obdobím na takové aktivity léto, zahradní domek umožňuje vychutnávat si je i během podzimu či jara. Gril se hodí do každé zahrady a jistě si najde své využití. V zahradním domku ho můžete umístit na jeho terasu, nejideálnější do závětrné strany. Pokud váš zahradní domek terasu nemá, ujistěte se, že gril je na bezpečném a chráněném místě.

Pro každého znamená odpočinek něco jiného. Někdo má v oblibě lenošení na slunci, někdo aktivní odpočinek v podobě sportu a pro někoho je odpočinkem příjemně strávený čas s blízkými. Zahradní altán nabízí místo na jakékoliv venkovní aktivity. Jeho velkým plusem je i ochrana před silným sluncem během horkých letních dnů, ale i deštěm či větrem. Zajišťuje i dostatečné soukromí, a tak vás při odpočinku ochrání před zvědavýma očima sousedů či kolemjdoucích. Navíc, během relaxaci v zahradním domku budete mít pocit spojení s přírodou. Většina zahradních domků je vyráběných ze dřeva, které jako přírodní materiál ještě více umocňuje harmonickou atmosféru, která je pro odpočinek nezbytností.

Věděli jste, že zahradní domek se dá využít i jako domácí venkovní sauna? Takové domácí sauny dnes již nejsou ničím netradičním. Jsou stále častější volbou a nabízejí odpočinek, za kterým nikam nemusíte chodit. Jsou ideální pro ty, kteří mají rádi saunování ale preferují soukromí před wellness centry. Saunování je jako stvořené na relaxaci nejen těla ale osvěží i mysl, a proto mít tuto vymoženost přímo doma je k nezaplacení. Můžete si tak vychutnávat relaxaci v příjemném prostředí vaší zahrady, aniž byste byli rušeni.

Tip: Inspirujte se nejkrásnějšími saunami v Čechách, které nabízejí relax přímo uprostřed přírody. Nebo si přečtěte, jak si vytvořit wellness přímo u vás doma na zahradě!

Zahradní domek jako místo pro kutily

Zahradní domek je i skvělým pomocníkem při zahradničení či kutilství. Dokáže zefektivnit čas a usnadnit všechny práce na zahradě. Zahradní domek na nářadí či jako zahradní dílna nemusí představovat jen obyčejnou dřevěnou budku. Dnes mohou být i zahradní domky na nářadí či kůlny estetickým prvkem. V nabídce najdete množství provedení a velikostí, například domek na nářadí s terasou či prostorem na uskladnění dřeva.

zahradní domek na nářadí

Zahradní domek je jedním z prvků, které umožňují efektivně zahrádkaření a kutilství. Poslouží vám jako místo, na které můžete odkládat své zahradní nářadí. Domek na nářadí má skvělou výhodu v tom, že nabízí prostor, na kterém budete mít vše pohromadě, a tak se nemusíte obávat, že byste něco nevěděli najít či ztrácely čas při hledání. Do zahradního domku můžete také odkládat a uschovávat elektrické zahradní nářadí, jako je sekačka, pila, vysavače listí či křovinořez. Budou tak uloženy na bezpečném místě a chráněny před poškozeními či vlivy nepříznivého počasí.

Pokud si vyberete zahradní domek větších rozměrů, klidně jej můžete využívat i na uskladnění sportovních potřeb, jako například kol. Během zimy do něj můžete odložit i zahradní nábytek a vše, co potřebujete schovat před sněhem a mrazem.

Záhadný domek vám poslouží i jako místo k uskladňování dřeva. Existují zahradní domky se zabudovaným přístřeškem na dřevo, které dřevo ochrání před navlhnutím a poškozením.

Zahradní domek lze přetransformovat i na zahradní dílnu, ve které můžete jednoduše a efektivně kutit. Budete tak mít po ruce všechny nástroje a nářadí, které potřebujete a zároveň mít tak vyčleněný prostor přesně na tyto aktivity, aniž by jste se museli přemisťovat po zahradě. Navíc v zahradním domku můžete kutit i během nepříznivého počasí.

detsky domek na strome

Zahradní domek na nářadí je skutečným královstvím všechny zahrádkáře či domácí kutily, kteří mají rádi pořádek a organizovanost. Pomůže vám k systematické, efektivní a organizované práci. Navíc, pokud nabízí i místo, na kterém si po práci na zahrádce můžete odpočinout, nemáte nad čím přemýšlet.

Zahradní domek pro děti

Zahrada a její prostředí nabízí mnoho možností, jak si užít volný čas. Ať už chcete užívat odpočinek a relaxaci nebo preferujete aktivní odpočinek, v každém případě můžete v zahradě trávit čas, aniž jste se nudili. Stejně tak i vaše děti, které můžete zabavit různými aktivitami, hrami ale i kreativními činnostmi. K dokonalé zábavě na zahradě vám může pomoci i zahradní domek. Zejména během letních dnů, kdy nabízí úkryt před silným sluncem ale i nečekanými letními přeháňkami. Poskytuje místo, na kterém se děti mohou hrát, odpočívat či věnovat se volnočasovým aktivitám. Jednou z výhod hraní se na zahradě je to, že děti budou na čerstvém vzduchu, který jim prospívá a vy je budete mít pod dohledem. Zahradní domek je pro děti atrakcí a kromě zahradních her se v něm mohou věnovat i různým kreativním a tvůrčím činnostem. Zahradní domek se může proměnit na jejich malé království her či zahradní ateliér. Kromě toho, v altánku můžete děti zapojit do společné tvorby různých zahradních dekorací. Tak budou děti trávit čas na čerstvém vzduchu a kromě zábavy budou rozvíjet i kreativní myšlení. Pro děti může být skvělou zábavou a vzrušením i přenocování v zahradním domku. Během léta na to nabízí ideální podmínky. Zažít něco netradičního a rovnou přímo doma bude pro děti určitě zábavou.

Tip: Během léta je zahrada pro děti jako stvořená na množství her a aktivit. Využijte zahradu a zahradní domek naplno a připravte pro své děti ale i pro sebe léto plné zábavy. Hledáte tipy, jak během léta zabavit děti v zahradě? Přečtěte si v našem článku.

Zahradní domek pro hosty

Zahradní domek je útulnou a praktickou stavbou, kterou ocení každý host. Ať už pořádáte oslavy, letní gril párty nebo posezení, ne vždy se hostům chce cestovat zpět domů. Zahradní domek v tomto případě dokáže poskytnout ideální místo na přenocování. Existuje množství druhů zahradních domků v různých provedeních a velikostech. Může jít o malý domek s jedním pokojem nebo io patrový zahradní domek, který dokáže ubytovat více hostů. Taková forma ubytování či přenocování zaručuje soukromí a také spojení s přírodou v příjemném prostředí zahrady. Zahradní domek vytvoří pro každého, kdo se rozhodne u vás zůstat přes noc, zázemí a pohodlí. Pokud chcete pouze sezóny zahradní domek, pak nemusíte stavbu ani zateplovat. Stačí, když zahradní domek zařídíte tak, abyste hostům poskytli pohodlné přenocování.

Zahradní domek jako místo na celoroční bydlení

Zahradní domek, i když se to možná nezdá, můžete využívat i na celoroční bydlení. Aby mohl sloužit jako plnohodnotné místo k bydlení, je důležité, aby byl dostatečně prostorný v závislosti na tom, kolik lidí bude uvnitř bydlet. Zahradní domky dnes najdete je v různých velikostech a provedeních, proto by s výběrem neměl být problém. Co je nejdůležitější při bydlení v zahradním domku, je zateplení. Pro zahradní domek využívat na celoroční bydlení a tedy i během chladnějších měsíců, zateplení je nezbytné. Zateplení vám však pomůže i během horkých letních dnů, vyhnete se tak přehřátí domku. Kromě zateplení nezapomeňte ani na to, že do domku či chatky bude nutné zajistit i zdroj tepla.

Čtěte dál, níže v článku se dozvíte, jak zateplit zahradní domek.

Bydlení v zahradním domku je moderní a v poslední době stále častější alternativou, která přináší ekonomické i ekologické výhody. Dřevěné stavby jsou totiž méně náročné vzhledem k zatěžování životního prostředí a také nabízejí možnost využívání alternativních zdrojů energie, jakými jsou například solární panely. 

garáž v zahradě

Tip: Chtěli byste vědět více o tom, jak si přizpůsobit zahradní domek k trvalému bydlení? Nebo které zahradní stavby můžete na bydlení využít? Přečtěte si v našem článku!

Zahradní domek jako garáž

Přemýšlíte nad tím, že byste si rádi na zahradě vytvořili místo, na kterém můžete bezpečně parkovat své vozidlo? I v tomto případě vám zahradní domek dokáže pomoci. Dnes je nabídka zahradních domků rozšířena io domky s širokými vstupními dveřmi, které slouží jako dřevěné garáže. Dřevěná garáž je stále častější volbou při zajištění parkování, protože s sebou kromě ochrany vozidla přináší i mnohé jiné benefity. Může být součástí zahrady ale i dvora či případně jiného pozemku, na kterém si potřebujete zajistit místo k parkování. Takový zahradní domek respektive garáž je většinou vybaven velkými dvoukřídlými dveřmi, aby se zajistil bezproblémový a plynulý vstup vozidla. Ochrání vozidlo před nepříznivým počasím, silným deštěm, krupobitím, mrazem, sněhem, ale i silným sluncem a horkem. V zimě se tak vyhnete zamrzlým oknům, které byste museli oškrabávat či sněhové přikrývce a v létě zas nebudete muset sedat do rozpáleného auta. Vaše vozidlo ochrání i před poškozením cizími osobami či dokonce odcizením. Při výběru dřevěné garáže byste měli především dbát na to, abyste měli na zahradě dostatek místa na její umístění. Zároveň se ujistěte, že k ní budete mít zabezpečenou přístupovou cestu. Nabídka dřevěných garáží je dnes skutečně široká. Důležitá věc, na kterou byste při výběru dřevěné garáže neměli zapomenout, je kvalita materiálů, z nichž je dřevěná garáž vyrobena.

Tip: Použijte nabídku našich dřevěných garáži. Všechny jsou vyráběny z kvalitního smrkového nebo borovicového dřeva, což zajišťuje jejich odolnost a trvanlivost.

Záhadný domek, jak jste se mohli přesvědčit, se dá využít k množství různých účelů. Domek na odpočinek a relax, pomoc při zahradničení a kutilství, domeček pro děti či hosty ale i na celoroční bydlení či garáž. Jde o nejčastější způsoby využití zahradních domků. Jaké další, mezi nimi i méně typické, využití mohou zahradní domky mít? Přečtěte si v našem článku.

Jak si správně vybrat zahradní domek?

Pokud svůj zahradní domek ještě nemáte a chtěli byste si ho pořídit, určitě byste měli vědět, na co je třeba se při jeho výběru zaměřit. Na začátku bude nutné ujasnit si účel, na který budete chtít zahradní domek využívat. Od toho se bude odvíjet i výběr velikosti a provedení domku. Dalším, neméně podstatným faktorem je výběr materiálů. Ve většině případů jde při zahradních domcích o dřevo. To je přírodní materiál, který podléhá vnějším vlivům. Proto je mimořádně důležitá jeho odolnost. Jen kvalitní dřevo dokáže zajistit odolnost zahradního domku před vlivy počasí ale i napadením škůdci či mechanickým poškozením. Od kvality materiálů se přímo úměrně odvíjí i odolnost a tím i životnost zahradních domků. Při výběru si ověřte, jaké druhy materiálů jsou použity k výrobě dané zahradní stavby. V našem případě využíváme kvalitní borovicové nebo smrkové dřevo, které pochází ze sibiřských a skandinávských oblastí. V těchto oblastech se dřevo vyznačuje vyšší hustotou a tím i vyšší odolností vůči nejnáročnějším povětrnostním podmínkám.

Kromě konstrukce a materiálů zahradního domku se zaměřte i na jeho zastřešení. Střecha je jakousi korunou zahradního domku či chaty. No neplní jen estetickou funkci, ale zejména chrání zahradní domek před deštěm, sněhem či špatnými povětrnostními podmínkami. Aby byla ochrana stoprocentní, je třeba se zaměřit i na kvalitu střechy. Střecha by měla mít dostatečný sklon a zaměřit byste se měli i na její správné zhotovení. Samozřejmě, konstrukce krovu střechy závisí na tom, jak je zhotovena samotný zahradní domek. Typ střešní krytiny také souvisí se sklonem střechy a zároveň i velikostí plochy či členěním. Stejně jako u dřeva, iv případě střechy, respektive střešní krytiny platí, že do kvality se rozhodně vyplatí investovat.

Kam umístit zahradní domek?

Dalším důležitým faktorem před koupí zahradního domku je výběr místa, na které ho umístíte. Ať už je to zahrada nebo pozemek v rekreační či zahrádkářské oblasti nebo někde u jezera či na horách, vyberte domku takové místo, na které budete mít snadný přístup. Kromě toho, pokud nechcete být při pobytu v domku rušení zvědavýma očima sousedů či kolemjdoucích, vyberte si méně viditelné místo, například v blízkosti keřů či stromů, případně na odlehlejším, ale stále dostupném konci zahrady. Vyberte si takové místo, které vám zároveň nabídne pěkný výhled na zahradu či pozemek, abyste při odpočinku měli čím kochat. Samozřejmě, v každém případě je umístění zahradního domku individuální a odvíjí se i od dispozic zahrady či pozemku. Pokud byste chtěli svůj domeček připojit na elektřinu, vodu či kanalizaci, případně jej po zateplení využívat celoročně, myslete na to, aby byl v blízkosti možností napojení na sítě.

Jak ukotvit zahradní domek?

Pokud už jste si svůj zahradní domek vybrali, ujistili se o jeho kvalitě a vybrali mu místo na zahradě či pozemku, přichází na řadu otázka, jak jej ukotvit. Většina zahradních domků je po jejich složení samonosných. Co se týče stability, není nutné, aby byly zajištěny žádné kotvící prvky. Co je však nutné, je zpevněná a zarovnaná plocha. Nejde vůbec o žádný komplikovaný proces a dá se zvládnout poměrně jednoduše. Podkladová plocha je důležitým prvkem, který by neměl být vynechán. Zabezpečuje domku ale i ostatním zahradním stavbám stabilitu a pevnost. Také chrání zahradní stavby před navlhnutím zespodu. Podkladová plocha může být realizována několika způsoby – například zpevněná plocha vysypaná štěrkovým ložem, betonové kostky či betonové patky. Podkladová plocha by měla být co nejvíce vodorovná. Takovým způsobem se zajistí, že zahradní domek bude nejen ozdobou, ale i funkční pýchou zahrady. Co se týče tvaru samotného podkladu, není nutný žádný specifický tvar. Může být kruhový, čtvercový ale například i šestiúhelníkový. V podstatě záleží jen od šikovnosti mistra a prostředí, ve kterém se domek bude nacházet. Pokud se zahradní domek umísťuje bez podlahy na návětrném místě, v tomto případě byste měli při přípravě podkladu počítat s přikotvením.

Více o montáži domku a podkladové ploše si můžete přečíst v tomto článku.

Jak zateplit zahradní domek?

Zateplení zahradního domku je skvělým způsobem, jak jej můžete připravit na celoroční využití, ať už na bydlení, občasný pobyt nebo přenocování pro hosty. Byla by totiž škoda nevyužít výhody, které nabízí i během chladnějších měsíců. Osvědčeným a nejčastějším způsobem zateplení zahradního domku je dvouvrstvá izolace. Spočívá ve dvou krocích. Nejprve se využívá skleněná vata, která se umístí přímo na dřevěnou podlahu, stěny a strop. Druhým krokem je vytvoření vzduchové mezery s využitím reflexní fólie. Tak se vytvoří bariéra, která bude zpomalovat teplo a ubrání jeho úniku ven. Někdy se k těmto dvěma vrstvám přidává i vnitřní dřevěný obklad, který vytvoří další izolační vrstvu. Na zateplení zahradních dřevěných staveb se mohou využívat i desky z polyuretanové pěny. Právě ty se vyznačují nejvyšším tepelným odporem z běžně využívaných termoizolačních materiálů. Takto zateplený zahradní domek je možné využívat od jara až do pozdního podzimu. Pokud je domeček vybaven i vhodným zdrojem tepla, můžete jej využívat neomezeně během celého roku.

Více o tom, jak na zateplení zahradní stavby si můžete přečíst v našem článku.

Zahradní domek svépomocí, z obchodu nebo od profesionálů

Zahradní domek si na svoji zahradu či pozemek můžete pořídit různými způsoby. Svépomocná stavba domku vyžaduje více investice co se týče času a práce. Budete muset myslet na to, jaký materiál využijete, kolik ho budete potřebovat a odkud ho seženete. V tomto případě můžete narazit na problém, že materiál nebude dostatečně kvalitní, aby odolal vnějším vlivům. Kromě toho budete muset vyřešit otázky týkající se dopravy materiálu na místo stavby, volby střešní krytiny, výběru nátěru pro dřevo, podkladu a podlahy. Další otázkou bude i samotná cena všech materiálů a případné práce. Pokud jste technicky zdatný, můžete na ceně práce ušetřit. Ne všechno se však dá udělat svépomocí a možná budete potřebovat pomocnou ruku odborníka. Svépomocná stavba domku může být způsobem, jak ušetřit, no důležité je, aby se zachovala kvalita materiálů a práce při jeho výstavbě, aby domek dokázal odolávat mechanickým vlivům a vlivům počasí.

Jednodušší volbou je pořízení si domku z obchodu. V tomto případě vám jen postačí vybrat si už hotový domek podle vašich preferencí a možností a nechat si ho dopravit domů. V tomto případě však nemáte jistotu o kvalitě jeho montáže a ne vždy se dají takové hotové domky přizpůsobit vašim požadavkům či dispozicím zahrady.

Další volbou, pokud si chcete pořídit zahradní domek, je výběr a koupě domku od profesionálů, respektive specializovaných prodejců zahradních staveb. V tomto případě si víte ověřit stejně druh, původ a kvalitu používaných materiálů, stejně i stavební procesy či proces montáže. Také si můžete přizpůsobit zahradní domek a jeho provedení vašim specifikům a nechat si ho postavit speciální vyškoleným a profesionálním týmem. 

Inspirace od našich zákazníků

I mnozí naši zákazníci se již přesvědčili o tom, že mít doma zahradní domek je skvělá volba. Ze zahradních domků se dá vytvořit opravdu krásné a útulné místo, na kterém můžete odpočívat, věnovat se oblíbeným volnočasovým aktivitám či užívat si chvíle s blízkými. Zahradní domek se dá zařídit tak, že bude přesně splňovat vaše potřeby a požadavky.

Tip: Jak zařídit menší zahradní stavbu? Přečtěte si v našem článku a inspirujte se i vy při zařizování vašeho zahradního domku.

Těší nás, že k vytvoření útulných a harmonických míst můžeme přispívat i my. Naše zahradní stavby dnes už zdobí mnohé zahrady a pozemky. I když jsou představy a požadavky zákazníků rozdílné a každá zrealizována zahradní stavba specifická, přece jen mají něco společného. Je to právě kvalita, která je jednotným znakem všech našich dřevěných zahradních staveb. Podívejte se na několik inspirujících zahradních domků od našich zákazníků.

Zahradní domeček Paris

Zahradní domek Paris

Více o domečku Paris.

Zahradní domeček Marbella

Zahradní domek Marbella

Více o domečku Marbella.

Zahradní domeček Riga

Zahradní domek Riga

Více o domečku Riga.

Zahradní domeček Pula

Zahradní domek Pula

Více o domečku Pula.

Zahradní domeček Osaka

Zahradní domek Osaka

Více o domečku Osaka.

Zahradní domeček Cairo

Zahradní domek Cairo

Více o domečku Cairo.

Dřevěná garáž Bernadetta

Zahradní domek Bernadetta

Více o garáži Bernadetta.

Jak jste se mohli přesvědčit, zahradní domek je univerzální stavbou, kterou je možné využít téměř na cokoliv. Je praktickým ale i estetickým doplňkem, který pozvedne charakter každé zahrady či pozemku. Díky zahradnímu domku dokáže být každá zahrada o něco lepší, hezčí a efektivnější. Pokud svůj vysněný domeček ještě nemáte a chtěli byste si tento sen splnit, velmi rádi vám pomůžeme s výběrem případně se zodpovězením vašich otázek. Bude nám ctí, pokud budeme moci přispět ke splnění vašeho snu a k vytvoření vašeho zahradního království.

doprava zdarma

zdarma pro vybrané produkty

doprava zdarma

3 roční záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma