Co se může pokazit na dřevěné stavbě?

miniaturní domek vedle červeného otazníku

Zahradní domky, altány či chaty – tyto dřevěné stavby poskytují mnoho výhod a benefitů. Jsou nejen pomocníky při zahrádkářství, ale také skvělým místem k odpočinku a rekreaci. Dřevo má ovšem svoji životnost a proto vyžaduje pravidelnou údržbu. Na co je třeba si při dřevěných stavbách dát pozor?

Dřevo má oproti ostatním materiálům jednu velkou výhodu – z žádného jiného stavebního materiálu nelze postavit celou stavbu od podlahy až po krytinu. Dřevo je však organický materiál, a tak je přirozené, že podléhá vlivům okolí, ať už jsou to povětrnostní podmínky nebo mechanické používání. Dřevo je citlivé na změny teplot a na vlhkost – což jsou faktory, s nimiž se dřevěné stavby v exteriéru setkávají dennodenně. Změny v počasí, střídání ročních období a teplot, srážky, mráz – to vše ovlivňuje dřevo zahradních či venkovních staveb.

Vliv vlhkosti na dřevo

Jedním z největších nepřátel dřeva je vlhkost. Vlivem zvýšené vlhkosti dřevo začíná degradovat a na zvýšenou vlhkost ve dřevě následně reaguje i dřevokazný hmyz a jiní škůdci. Vlivem vlhkosti může docházet ke změně tvaru dřeva, která je ovšem většinou nerovnoměrná, a tak se může stát, že se dřevěná stavba nebo její části zdeformují. V exteriéru si dřevo obvykle ponechává vlhkost v rozmezí 15 % až 20. Pokud je dobré počasí, nadbytečná vlhkost se odpaří. Pokud je však dřevo vystaveno vlhkosti dlouhodobě, může zvětšit objem svých vláken a zdeformovat se – vytočení, pokroucení, vytváření rozcuchaných konců či tvorba prasklin.

pokazené dřevo

Dřevokazní škůdci

Vlhké dřevo je ideálním prostředím pro dřevokazné škůdce, jako jsou plísně, houby ale i dřevokazný hmyz. Plíseň na dřevě vzniká tehdy, když se plísňové spóry zahnízdí na povrchu dřeva a začnou vytvářet houbové vlákno. Dají se rozpoznat na základě typických barevných map na povrchu dřeva i vatových chomáčků. Typický je také zápach zatuchliny. Plíseň je problémem nejen pro dřevo, ale má negativní vliv také na zdraví člověka. Přispívá ke vzniku a zhoršení alergií, astmatu či jiných zdravotních potíží. Houby jsou také jedním z nepřátel dřeva, který jej znehodnocuje. Mají za následek to, že dřevo dokáže velmi snadno podlehnout hnilobě. Dřevokazný hmyz také znehodnocuje dřevo a v některých případech ho může doslova přeměnit na prach.

Tip: Jak efektivně odstranit plíseň z dřevěné stavby? Přečtěte si v našem článku jak odstranit plíseň z dřevěné stavby.

Ochrana dřevěné stavby

U dřevěných staveb se jen těžko vyhneme povětrnostním vlivům a vlivu vlhkosti. Při častém využívání také může docházet k mechanickým poškozením. Abychom si zachovali dřevěnou stavbu v ideálním stavu co nejdéle, je třeba zajistit ochranu dřeva a pravidelnou péči. Ta spočívá v kvalitní povrchové úpravě a ošetření impregnačními nátěry (fungicidy, insekticidy) a ochrannými nátěry. Zamezte přílišnému kontaktu dřevěné stavby s vodou a pravidelně kontrolujte dřevo stavby. Jakmile natrefíte byť i na malá poškození, měli byste je opravit co nejdříve, aby nedošlo k rozšíření poškození na dřevě. V našem článku si můžete přečíst jak správně pečovat o dřevo zahradních staveb


doprava zdarma

zdarma pro vybrané produkty

doprava zdarma

3 roční záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma