Domácí zahradní projekty: Vyrobte si vkusný dřevěný koš do zahrady

výsledný koš

Rádi mistrujete či hledáte inspiraci na nový zahradní projekt? Pak jste na správném místě! V tomto článku se společně podíváme na to, jak si svépomocí vyrobit zahradní dřevěný koš.

Tento dřevěný koš je jednoduchý zahradní projekt, jehož realizaci zvládnete během několika dní. Za pár dní a s využitím jen několika materiálů, nástrojů a pomůcek si tak jednoduše vytvoříte praktického zahradního pomocníka. Při častém pobytu na zahradě či během zahradních posezení, grilovaček či jiných příležitostí je přirozené, že občas potřebujete i něco vyhodit. Místo na odpadky ale vůbec nemusí vypadat odpudivě! Právě naopak, s pomocí tohoto postupu si budete umět vytvořit vkusný zahradní koš, který po estetické stránce rozhodně prostředí zahrady kazit nebude.

Na tento projekt budete potřebovat:

  • nepotřebný kovový sud (v tomto případě byl použit sud od oleje),
  • čistič na odmaštění (například čistič brzd),
  • základní barva, volitelná barva (na sud),
  • dřevěné palety,
  • bruska na dřevo,
  • přímočará pila (k vyřezávání kruhů),
  • kotoučová pila (pro odřezávání desek),
  • krycí barva na dřevo do exteriéru,
  • štětec,
  • metr,
  • vrtačka,
  • šrouby,
  • 4 ks hranolů (cca 45 cm x 15 cm x 8 cm),
  • tužka na dřevo.

Podívejme se společně na jednotlivé kroky a postup realizace:

Čištění a opracování sudu

K výrobě tohoto zahradního koše můžeme využít starší nepotřebný sud, jako například kovový sud od oleje. V tomto případě je pro začátek třeba sud vyčistit a odmastit, k čemu můžete využít například čistič brzd. Následně sud můžete z vnější strany obrousit, například v případě, že je natřený barvou, která se vám nelíbí. Po obroušení sudu jej natřete vrstvou základní barvy a následně vámi zvolenou barvou – tato vrstva barevného nátěru bude do jisté míry viditelná pod dřevěnými prkny, a tak zvolte takovou barvu, která se vám bude líbit, nebo bude nejméně kontrastní s odstínem dřevěných prken.

Kovový sud před odmaštěním a vyčištěním
Kovový sud před odmaštěním a vyčištěním


Broušení, odmaštění a čištění sudu
Broušení, odmaštění a čištění sudu


Aplikace barvy na sud
Aplikace barvy na sud


Příprava, opracování a připevnění dřevěných desek

Pokud již máte sud pořádně vyčištěný, obroušený a natřený, následuje práce s dřevěnými paletami. Dřevěné palety je třeba nejprve rozebrat na jednotlivé kousky. Potom si změřte výšku sudu, podle této požadované výšky nařežte jednotlivé desky z palety. Následně je třeba dřevěné desky opracovat – obrousit a natřít krycí barvou, nejideálnější barvou na dřevo do exteriéru.

Následně z vnitřní strany sudu navrtejte díry z boků, abyste mohli desky přichytit šrouby. Přikládejte desky k sudu a podle toho do něj vyvrtejte díry. Přes vnitřek sudu následně přišroubujte šrouby do desky. Takto postupujte u každé jedné desky dokud deskami neolemujete celý vnější obvod sudu.

Připevnění desek na obvod sudu
Připevnění desek na obvod sudu


Olemovaný sud deskami (pohled shora)
Olemovaný sud deskami (pohled shora)


Olemovaný sud deskami (pohled zepředu)
Olemovaný sud deskami (pohled zepředu)


Výroba nohou koše

Dalším krokem je výroba nohou zahradního koše. K tomu budete potřebovat 4 kusy hranolů (z rozebraných palet či jiných zbytků či kusů dřeva) o rozměrech přibližně 8 cm tloušťka, 15 cm šířka a 40 cm délka. Na každém hranolu odřízněte 45 stupňový úhel na jedné i na druhé straně. Takto oříznuté hranoly přišroubujte z vnitřní strany sudu – nejprve vyvrtejte díru přes desku až do sudu a zevnitř přišroubujte dlouhými šrouby až do nohou (hranolů).

Dřevěné hranoly oříznuté na požadované rozměry a tvar
Dřevěné hranoly oříznuté na požadované rozměry a tvar


Připevnění hranolů na spodek koše
Připevnění hranolů na spodek koše

Výroba dna

Po dokončení nohou dřevěného koše je dalším krokem výroba dna. Nejprve si změřte průměr sudu z vnitřní strany. Potom si z desek (6 kusů) vytvořte čtverec tak, že jednotlivé desky spojíte přišroubováním dvou desek ze spodní strany. Rozměr, respektive průměr sudu si překreslete na tento čtverec a na základě toho náčrtu vyřízněte dno. I to bude třeba obrousit a natřít krycí barvou na dřevo do exteriéru. Následně dno jen vsuňte na spodek sudu, není nutné jej šroubovat či jinak připevňovat.

Čtverec vytvořený z desek
Čtverec vytvořený z desek


Nakreslený průměr dna před výřezem
Nakreslený průměr dna před výřezem


Dno koše po výřezu
Dno koše po výřezu


Dřevěné dno v koši
Dřevěné dno v koši


Výroba poklopu

Stejným způsobem můžete vytvořit i poklop na koš. Odměřený průměr sudu navyšte přibližně o 3 centimetry a opět vyřízněte kruh ze čtverce z desek. Nezapomeňte také na obroušení a natření. Na víko můžete z vrchní strany přišroubovat i rukojeť, pomocí které budete poklop zvedat.

Náčrt výřezu poklopu koše
Náčrt výřezu poklopu koše


A takhle vypadá zahradní dřevěný koš ve své finální verzi (bez poklopu):

Po dokončení všech jednotlivých částí můžete celý zahradní koš ještě jednou natřít ochranným krycím nátěrem. Zvolte barevný odstín dle vlastního vkusu či stylu, v jakém máte zařízenou zahradu či další její části, jako je například zahradní altán či domeček. Krycí nátěr slouží nejen po estetické stránce, ale vhodně vybraná barva do exteriéru dřeva zajistí patřičnou ochranu před vlhkem, slunečním zářením či jinými škůdci, které by mohly povrch dřeva narušit či poškodit. Dřevo je mimořádně vhodný materiál do prostředí zahrady, ale není třeba zapomínat, že mnohem jednodušší podléhá povětrnostním vlivům. Největším „nepřítelem“ dřeva je vlhkost. Vlivem ní může dřevo měnit své vlastnosti, tvar, může se deformovat, praskat či začít hnít a být náchylné k napadení dřevokazným hmyzem. Proto je u všech dřevěných zahradních projektů, ale i staveb či jiných dřevěných prvků důležitá správná péče a ochrana dřeva. Tak zabezpečíte jejich odolnost a prodloužíte tak jejich funkčnost a životnost.
Tip na další čtení: Jak správně pečovat o dřevo v exteriéru a o dřevěné záhadné stavby?

doprava zdarma

zdarma pro vybrané produkty

doprava zdarma

3 roční záruka

doprava zdarma

Impregnát zdarma